Patříš mezi pár vyvolených, pomyslel si ve vesmíru kosmonaut Remek

Do Klubu Rádia Junior přišel opravdický kosmonaut! Vladimír Remek se do vesmíru podíval jako první a zatím i jediný Čech. Bál se? Jak se vůbec stal kosmonautem a co si s sebou vzal do rakety? Prozradil také, jak se ve vesmíru chodí na záchod. Poslechněte si, o čem všem si povídal s Janou Rychterovou a koukněte i na video.

Vladimír Remek a moderátorka Jana Rychterová - Foto: Šárka Mattová Vladimír Remek a moderátorka Jana Rychterová ©

"Věděl jsem to, že je Země kulatá, přesto je nádherný pocit to vidět na vlastní oči," řekl Janě Vladimír Remek. Z jeho vyprávění měla chvílemi až husí kůži. Vypravit se do vesmíru prostě není jen tak. Jen si to poslechněte. 

 

Přehrát

Moderuje Jana. Host: Vladimír Remek, kosmonaut. Vladimír Remek letěl do vesmíru před jedenačtyřiceti lety. Jak probíhala jeho příprava? Jak vypadal pracovní den kosmonauta? Pohádku od Hajaji naleznete jen v živém vysílání.

Když byl Vladimír v sedmé třídě, podařil se lidstvu úchvatný kousek. Do vesmíru se podíval první člověk. Byl jím Jurij Gagarin. Vladimírovi to učarovalo a snil, že se mu to taky povede. Protože se tehdy kosmonauty stávali piloti, vybral si po základní škole letecké učiliště. Jeho píle se mu vyplatila. Měl štěští a o mnoho let později byl vybrán pro vesmírnou misi. Pro naši zemi to byla velká věc. Do té doby se totiž do vesmíru dostali jen Rusové a Američané. 

 

Do vesmíru odletěl v roce 1978 a strávil tam osm dní. Co se tehdy na sovětské vesmírné stanici jedlo a proč neměli kosmonauti zrovna v oblibě jídlo v tubě? Proč musel před odletem zhubnout a proč ho před startem potírali lihem? I to se dozvíte, když si poslechnete audio. 

>> Máte rádi sci-fi? Zapojte se do naší letní soutěže Záchrana planety Marphos a vyhrajte super ceny. 

Klub Rádia Junior běží každý den od 19:00 na Rádiu Junior. Naladit si nás můžete například TADY.  

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít