Vrtulník, helikoptéra, dron, kvadrokoptéra. Jaký je rozdíl?

V Klubu Rádia Junior jsme si povídali s modelářem Alanem Treterou o tom, jaký je rozdíl mezi vrtulníkem a helikoptérou a mezi dronem a kvadrokoptérou.

Také byste chtěli takovou hračku domů? - Foto: Fotobanka Pixabay Také byste chtěli takovou hračku domů? ©

Vrtulník a helikoptéra

 

Tentokrát platí, že nejjednodušší odpověď je ta správná – jedná se o dva různé názvy pro to samé. Věděli jste ale, že první model vrtulníku vymyslel už Leonardo da Vinci? A že dnešní vrtulníky dokážou vyvinout tak velkou sílu, že unesou i velmi těžká břemena? A protože na rozdíl od letadla umí „viset ve vzduchu na místě“, používají se hodně v záchranářství. 

Dron a kvadrokoptéra

 

Dron je vlastně takový malý vrtulníček, na kterém často bývá připevněná nějaká kamera. Umí se vyhnout stromu, couvat nebo následovat člověka a točit ho třeba při lyžování nebo plavání. Kvadrokoptéra je sice podobná, ale slouží spíš na hraní, často i jen na létání uvnitř v pokojíčku. 

Pokud se chceš dozvědět, jak vysoko může létat vrtulník a proč by dron jednou mohl nahradit pošťáka, poslechni si celý rozhovor dole pod článkem. 

 

Přehrát

Moderuje Magda. Host: modelář Alan Tretera. Týden modelů a modelářů. Dnes jsme si povídali o dronech, vrtulnících a kvadroptérách a o tom, jak se řídí a k čemu se používají. Pohádku od Hajaji naleznete jen v živém vysílání.

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít