VIDEO: I zvířata milují zmrzlinu. Ochladí je a dokážou se s ní zabavit

Surikaty, lvy, slony a další zvířata v liberecké zoo osvěží v letních vedrech speciální zmrzlina. Vyrábí ji pro ně jejich ošetřovatelé. Recept na tuto zvířecí pochoutku je jednoduchý - vezmete tu nejoblíbenější potravu konkrétního zvířete, zalijete ji vodou, necháte zmrazit a je hotovo!

I zvířata potřebují ve vedru trochu ochladit. - Foto: Fotobanka Pixabay I zvířata potřebují ve vedru trochu ochladit. ©

„Zlobí se, že se k tomu ještě nemůžou dostat. Postupně to roztává. Musí mít trpělivost, musí počkat, až to jejich ovoce, které mají nejraději, až se k tomu dostanou. A až se ten hlavní nažere,“ popsal jejich chování Petr Honc. Surikatám ale ošetřovatelé nedávají zamražené ovoce kvůli ochlazení, spíše aby měli zábavu. Jsou ale i zvířata, kterým teplé letní dny opravdu nesvědčí. 

„Horko dělá problém například u lachtanů. Jak se dívají nahoru, je tam sluníčko, dělá jim to problém s očima,“ vysvětlil Petr Honc. Liberečtí lachtani od něj dostali v kusu ledu zamražené ryby. Oproti surikatám, které mají jasně danou hiearchii, se rodina lachtanů o pamlsek pere jen naoko. 

„Také v tom měli ryby. Tady to jsou ale spíše takové rodinné boje, ten samec je takový hodnější a pustí tam i svoje mládě, Amálku, aby si taky mohla nějaký ten kousíček té ryby odtrhnout,“ vysvětlil Petr Honc. 

Ledové pamlsky mají rády i sloní babičky Bala a Rání. Jako sloni indičtí, pro které je přirozené prostředí džungle, mají totiž raději stín než přímé slunce. To je také důvod, proč na sebe tak často ve svém výběhu sypou písek. Chrání se jím před slunečními paprsky. 


 

 
„Do kýble s vodou se dá různé ovoce, zelenina, nechá se to zmrznout a pak se jim to dá. Baví je to, první úkol je to rozbít a dostat se k tomu jádru co v tom je a pochutnat si. Ale chutná jim i ten let, jako takový, pro ně je to zmrzlina,“
řekl chovatel libereckých slonů Pavel Škorňa. 

Pokud se návštěvníci vydají do liberecké zoologické zahrady za horkých letních dní, mají velkou šanci, že uvidí hrátky s ledem. 

Celá reportáž k poslechu zde: 

Přehrát

Stáhnout

Zmrzlina v liberecké zoo.mp3

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít