Ve Finsku se (ne)ohřejete

Ve Finsku je sice po většinu roku poměrně chladno, ale tamní obyvatelé vědí, že pobytem v sauně se člověk dokonale prohřeje.

Finská vlajka - Foto:  Evropská komise Finská vlajka ©

Fotogalerie

První sníh napadne už na začátku října a vydrží často až do května, zimy jsou tam dlouhé a chladné. Pokud byste se ve Finsku chtěli ukrýt před zimou, ideálním útočištěm je právě sauna. Sauna je malá místnost s kamny, která zde ohřívají vzduch na vysoké teploty. Sauna je ve Finsku důležitou součástí národní kultury. 

Víte kolik národních parků máme v České republice? A kolik byste tipovali, že mají národních parků ve Finsku? Více nebo méně? 

Finsko je zemí tisíců jezer - Foto: Michal Švec Finsko je zemí tisíců jezer ©

V České republice máme čtyři národní parky a ve Finsku jich mají dokonce třicet pět. Příroda, spousta hlubokých lesů a ledovcových jezer, je ve Finsku tak krásná a čistá, že rozhodně stojí za to ji velmi dobře chránit. 

A co zjistila o Finsku moderátorka Romana Růžičková? Poslechněte si to. 

Přehrát

Stáhnout

Poznáváme státy Evropské unie: Finsko

Hlavní město: Helsinky
Hlava státu: prezident
Jak se tady mluví: finština, švédština
Zajímavosti: Finsku se říká "země tisíců jezer", napočítali byste jich tam až 190 tisíc. Finské hokejové národní mužstvo se řadí mezi nejlepší mužstva na světě. 

Los evropský - Foto:  Stock.xchng Los evropský ©

V létě si můžete při procházce lesem smlsnout na malinách, borůvkách a brusinkách, kterých tam roste požehnaně. Můžete se také vydat po stopách severských zvířat, jako je los, sob, medvěd či vlk, která žijí na území tohoto státu. 

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít