Týden plný vesmírných výprav. Přijde i jediný český kosmonaut

Jsi fanda letů do kosmu? Tak si připrav uši, protože tě čeká vesmírný týden s Klubem Rádia Junior. Připomínáme si totiž 50. výročí přistání člověka na Měsíci. Budou lidé bydlet na Marsu? Kdo jako první letěl do vesmíru? Od pondělí 15. července do pátku 19. července zavítá do studia pět super hostů. Nebude mezi nimi chybět ani jediný český kosmonaut Vladimír Remek! Nalaďte si nás každý den v 19:00 na Rádiu Junior.

Hurá do vesmíru s Klubem Rádia Junior. - Foto: Fotobanka Pixabay, Licence Public domain CC0 Hurá do vesmíru s Klubem Rádia Junior. ©

Pondělí 15. 7. 2019
Host: Milan Halousek, Česká kosmická kancelář. Proč člověk létá do vesmíru? Kdy to začalo a kdo byl první? Proč lidé poslali do vesmíru nejdřív zvířata? A které materiály dnes používáme v běžném životě díky vesmírnému výzkumu?
Moderuje Jana Rychterová.
19:50 Hajaja: Honza u ševce. 

Zatím na Mars posíláme jen různá vozítka a sondy. Budeme tam ale jednou i bydlet? - Foto: Fotobanka Pixabay, Licence Public domain CC0 Zatím na Mars posíláme jen různá vozítka a sondy. Budeme tam ale jednou i bydlet? ©

Úterý 16. 7. 2019
Host: Dušan Majer, popularizátor kosmonautiky. Lidé poznávají vesmír stále rychleji. Astronomové dohlédnou stále dál. Ale jak je to v kosmonautice? Co se všechno chystá? Budou jednou lidé bydlet na Marsu? A kdy budou lidé létat za hranice sluneční soustavy? A jak budou vypadat kosmické výpravy v blízké budoucnosti?
Moderuje Jana Rychterová..
19:50 Hajaja: Honza u mlynáře. 

Náš jediný kosmonaut Vladimír Remek. - Foto: mek.kosmo.cz Náš jediný kosmonaut Vladimír Remek. ©

Středa 17. 7. 2019
Host: Vladimír Remek, kosmonaut. Kosmonautů už je dneska hodně, ale Česká republika má stále toho jednoho – Vladimíra Remka, který letěl do vesmíru před jedenačtyřiceti lety. Jak probíhala jeho příprava na let do vesmíru? Jak vypadal pracovní den kosmonauta? Proč se kosmonauti báli říct, že jim je špatně? Dokázalo ještě někdy něco přebít tak silný zážitek, jakým je let ve vesmírné raketě?
Moderuje Jana Rychterová.
19:50 Hajaja: Honza u zahradníka. 

V planetáriu se člověk dozví spoustu zajímavých věcí. - Foto: Tomáš Adamec V planetáriu se člověk dozví spoustu zajímavých věcí. ©

Čtvrtek 18. 7. 2019
Host: Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a Planetária hl. m. Prahy. Ve čtvrtečním Klubu si budeme povídat o vesmíru z pohledu astronoma. Jakou část vesmíru dneska lidé obsáhnou svými dalekohledy, a co vlastně astronom vidí? Jak se pozná, že některá hvězda je velká, malá nebo stará? Co to je černá díra a už ji někdo někdy viděl? Je pravděpodobné, že někde ve vesmíru žijí inteligentní bytosti? A proč se vaši rodiče učili, že je v naší sluneční soustavě devět planet, zatímco vy se učíte, že jich je osm?
Moderuje Jana Rychterová.
19:50 Hajaja: Honza u krejčího. 

Pohled z Měsíce na Zemi. Takhle se na naši planetu zatím mohlo podívat jen pár lidí. - Foto: NASA Images, Public domain Pohled z Měsíce na Zemi. Takhle se na naši planetu zatím mohlo podívat jen pár lidí. ©

Pátek 19. 7. 2019
Host: Karel Pacner, novinář a spisovatel. 20. července uplyne 50 let od chvíle, kdy lidé stanuli na povrchu Měsíce. Karel Pacner byl tenkrát na Mysu Canaveral u startu rakety, která vynesla kosmonauty do vesmíru a na Měsíc. Jak probíhala první cesta lidí na Měsíc? Jaká byla atmosféra ve vesmírném středisku? Kdo z kosmonautů vstoupil z Apolla 11 jako první, a která věta se zapsala do dějin?
Moderuje Jana Rychterová.
19:50 Hajaja: Honza u truhláře. 

Sobota 20. 7. 2019
Klub Rádia Junior
V sobotním Klubu se podíváme k vodě i do vody. Kolik vody je tak akorát, když skáčete do vody? Na co je dobré pamatovat při letním koupání? A vodu nám připomene i minutová pohádka Mušle a moře.
Moderuje Jana Rychterová.
19:50 Hajaja: Honza u hrnčíře. 

Neděle 21. 7. 2019
Klub Rádia Junior
Host: Miroslav Procházka, ředitel Zoo. Vydáme se do Protivína do krokodýlí Zoo. Proč se tam chovají právě krokodýli? Jsou nebezpeční? Tajemný svět krokodýlů nám představí Miroslav Procházka, který krokodýlí Zoo založil. Co ho k tomu vedlo? A pomohlo to někomu?
Moderuje Jana Rychterová.
19:50 Hajaja: Honza u pekaře. 

Klub Rádia Junior běží každý den od 19:00 na Rádiu Junior. Naladit si nás můžete například TADY.  

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít