Tajné bratrstvo. Nápaditá kniha, u které si možná položíte otázku, pro co žijete

Příběhy ze života Honzíkových hraček pro přemýšlivé čtenáře všech věkových kategorií.

Pusť si mě

Stáhnout

Tajné bratrstvo

Tajné bratrstvo - Foto: Nakladatelství Meander Tajné bratrstvo ©

Milí kluci, holčičky a holky, zdraví vás vaše Knižní záložka. 

Kam vás zdravím? To by mě zajímalo. Někoho možná k vodě – pokud ano, přeju vám, ať je to čistá voda bez sinic a bez komárů i jiné havětě. Nebo havěti? B je správně – bez havěti. 

Tím končí krátký kurz české mluvnice a já sahám po knižní novince nakladatelství Ivy Pecháčkové Meander: Tajné bratrstvo je 107. svazek edice Modrý slon. Napsala Švédka Barbro Lindgrenová, přeložila Češka Dagmar Hartlová a ilustrovala Nikola Hoření, rovněž Češka. (Mimochodem – Nikola Hoření by mohl být zrovna tak dobře Čech, ale není tomu tak.) Nikolo, posílám ti srdečné pozdravy – povedly se ti opravdu parádní ilustrace. 

Kromě kluka jménem Honzík v knize Tajné bratrstvo vystupují: ondatra neboli krysa pižmová, která připlula z Ruska. Slůňa, plyšová slonice, starouš Méďa, což je plešatý medvěd, dále šampusový špunt (jmenuje se Špunt); smrkáči, to jsou, jak jste jistě poznali, smrkové šišky, a ještě leckdo a leccos. 

Znáte pohádku O panence, která tence… no, co dělala tence, víte to? To se ví samo sebou, plakala! A proč plakala? Protože ji její holčička zapomněla na zahradě, celou ucouranou a umolousanou ji odhodila někam pod keře. Dost bych se divila, kdyby švédská spisovatelka Barbro Lindgrenová tu českou pohádku Josefa Čapka O panence, která tence… znala – podobnost plyne z toho, že i ve Švédsku mají nepořádné děti, které klíďo píďo odkopnou staré hračky pro nové a přestanou se zajímat o to, co se stane s těmi starými, různě odrbanými a potrhanými, jednomu chybí oko, jinému ruka. Nebo noha. Nebo ucho. A tak. 

A ještě se v té prima knížce dozvíte, jak zní Medvědí Beethoven a čeho se lekne nebojácný Drak. Prostě – čtěte Tajné bratrstvo, tam to všecko je. 

Na shledanou za týden se těší vaše Knižní záložka. 

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít