Spuštěno DAB vysílání ze Žižkova na plný výkon – dej přečíst rodičům

6. srpen 2015 je významné datum pro rozhlasové vysílání v Česku. Vůbec poprvé byl spuštěn velký vysílač digitální rozhlasové sítě, dokonce na plný výkon.

Digitální rádio - Foto: Martina Pavloušková Digitální rádio ©

Každý majitel DAB přijímače díky tomu naladí ve vysoké kvalitě kompletní nabídku stanic Českého rozhlasu, včetně digitálních stanic, jako je Rádio Junior. 

Digitální vysílání přinese posluchačům zejména širší programovou nabídku a vyšší kvalitu přenášeného audiosignálu. Jeho významnou výhodou je, že pro posluchače je jeho šíření zdarma. DAB také není závislý na dostupnosti a fungování internetu, který může být například v době krizových situací omezený nebo zcela přerušený. Splňuje tak parametry na široce dostupnou a vysoce spolehlivou informační platformu, a to nejen pro krizové situace a živelné katastrofy. 

Nově spuštěná síť s názvem DAB Praha obsahuje na kanálu 12C celkem devět stanic: Radiožurnál, Dvojku, Vltavu, Plus, Radio Wave, Rádio Junior, Jazz, D-Dur a sportovní přenosy na kanálu Sport

Posluchači, kteří už digitální rádia mají, se k nové síti dostanou tak, že jednoduše spustí automatické ladění. Přijímač programy najde sám. Ty vysílané ze Žižkova rozliší podle označení ČRo – anebo R – před názvem stanice. 

Ze Žižkova se vysílá výkonem 20 kW, signál pokrývá celé hlavní město a velkou část Středočeského kraje, hlavně jeho severovýchodní část. Teoreticky signál dosáhne k 17 procentům obyvatel. Díky síle vysílače však není vyloučeno, že bude signál k zachycení i mimo vyznačenou oblast. 

Experimentální digitální vysílání Českého rozhlasu - Foto:  Český rozhlas,  České Radiokomunikace Experimentální digitální vysílání Českého rozhlasu ©

Klasická rádia si s digitálním signálem neporadí, zájemci si musí pořídit nový přijímač s podporou standardu DAB+. Nejširší výběr je na internetu, ale připravené jsou i kamenné prodejny. DAB rádia již také bývají instalována do moderních automobilů. 

Cílem současného experimentu je ověřit reálné parametry digitálního rozhlasového vysílání pro plánování finálních celoplošných DAB+ sítí. Vysílání probíhá ve III. pásmu, které je pro šíření digitálního rozhlasu optimální a používá se i v ostatních evropských zemích.  

Technické parametry experimentálního vysílání:
Typ kódování: DAB+
Kanál: 12C (227.36 MHz)
Výkon ERP: 20 kW
Polarizace: V
Vysílač: Praha město (Mahlerovy sady) 

Experimentální digitální vysílání Českého rozhlasu - Foto:  Český rozhlas,  České Radiokomunikace Experimentální digitální vysílání Českého rozhlasu ©

Nadále také pokračuje vysílání digitálních sítí s omezeným výkonem z jiných vysílačů. Do mimopražských lokalit se signál sítě rozšíří do dvou let, a to postupně do Brna (listopad 2016), Ostravy (březen 2017), Plzně (červen 2017) a na hlavní dálniční tahy (prosinec 2017). 

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít