Rozvod a rozchod rodičů – někdy stejné trauma jako smrt

Stává se, že rodič při rozvodu nebo rozchodu se svým partnerem bývá zahlcený vlastními emocemi a mnohý z nich si ani neumí představit, co se odehrává v jeho dětech. Pro mnohé dospělé se vše vyřeší, najdou-li si nového partnera, ale u dětí se trama může naopak zvětšit. Psycholožka Barbora Downes upozorňuje na pár základních pocitů, které se u dětí mohou při rozchodech či rozvodech objevovat a kterým je nutné věnovat zvýšenou pozornost.

Rodiče si často nedokážou představit, co se odehrává v hlavách jejich dětí. - Foto: Pexels .com Rodiče si často nedokážou představit, co se odehrává v hlavách jejich dětí. ©

1) Šok a překvapení (děti v prvních chvílích mohou brát vše s humorem a klidem, šok se může dostavit až za čas) 

2) Úzkost a nejistota (děti si dělají starost, co s nimi bude a u koho budou po rozvodu žít) 

3) Smutek a pocit ztráty (děti mají pocit, že ztrácejí rodinu nebo jednoho z rodičů navždy) 

4) Vztek (děti mohou cítit vztek nejen na vás, ale i na celý svět) 

5) Strach (pokud jeden z rodičů odejde k jinému partnerovi, děti začnou pociťovat strach, že může odejít i ten druhý a ony zůstanou samy) 

6) Vina (děti si mohou dávat za vinu váš rozchod, rozvod) 

7) Osamělost (dětem připadá, že to co se odehrává ve vaší rodině, je ojedinělé a nikdo je nepochopí) 

8) Starosti a negativní myšlenky (děti přemýšlejí o svém budoucím partnerském životě, jestli ho zvládnou, začnou pochybovat o vztazích) 

9) Rozpaky, pocity trapnosti (děti se stydí, že budou z rozvedeného manželství) 

Pokud rozvod nebo rozchod ve vaší rodině nastane, nebojte se s dětmi mluvit otevřeně, upřímně a adekvátně jejich věku. Pravda stejně jednou vyplave na povrch. 

Přehrát

Přes 50 % českých dětí má rozvedené nebo odloučené rodiče. Jak děti připravit na rozvod nebo rozchod rodičů? Hostem Magdaleny Šorelové v pondělním Atriu byla psycholožka Barbora Downes.

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít