Proč je dobré poslouchat pohádky z CD?

Někteří tvrdí, že CD jsou „mrtvé médium“. Jsou lidé, kteří tyto nosiče už ani nemají na čem přehrávat. Jsou lidé, pro které je CD prostě a jednoznačně přežitek. V Atriu jsme o tom diskutovali s Pavlou Soletkou Krátkou, autorkou nevšední knihy „Pohrátky“ a její audio verze na CD. Spisovatelka Pavla se s moderátorkou Atria Petrou Lazákovou jasně shodly na tom, že tomu tak není. CD mají u dětí stále velký úspěch. A jsou také pěkným dárkem – staženou MP3 k Vánocům moc darovat nelze…

CD nosiče - Foto:  Comstock Images CD nosiče ©

CD před spaním není hřích! 

Někteří rodiče si mohou myslet, že když pustí dětem CD před spaním, tak své dítě zanedbávají, okrádají ho o společně strávenou chvilku. Podle autorky CD „Pohrátky“ tomu tak rozhodně není. CD mají svou poetiku – herci pohádku interpretují jinak než rodič. Jejich hlas má obvykle jistá specifika, která rodič neherec prostě nemůže do čtení vnést. Dítě se takovou interpretací pohádky může svým způsobem obohatit, poznává jinakost, zlepšuje si slovní zásobu a učí se interpretaci textu od profesionálů. Rodič může s dítětem pohádku společně poslouchat a odpočívat s ním – tedy být s ním, i když dítěti nečte přímo on sám. 

Audio pohádky versus video pohádky 

Audioknihy, audiopohádky jsou podle Pavly Soletky Krátké velmi svobodné médium. Jde o to, že děti mají možnost si vše představit podle sebe – prostě tak, jak to vidí jen oni. Obrazové pohádky v TV nebo na DVD pochopitelně vnucují dítěti určitý obraz. Audio jim nechává volnou mysl – možnost vytvořit si obraz podle své (obvykle ještě velmi živé) fantazie.
 

„Pohrátky“ plné hvězd  

CD občas vzniká z knih. I tak tomu bylo v případě „Pohrátek“. Oblíbená kniha pro malé i velké – POHRÁTKY aneb cesta pavoučka Vincka – se do audio podoby dostala i díky těmto pánům hercům a paním herečkám: Lábus, Hrzánová, Táborský, Goldflam, Oltová a Elsnerová. Režie se ujal Jan Jiráň, nejlepší český režisér mluveného slova. Autorskou hudbu složil Dominik Renč. 

Autorka knihy Pavla Soletka Krátká je pedagožka s originálním přístupem k výuce a milovnice jazyků – umí jich 7. Dlouhodobě se zabývá metodou sugestopedie a vede jazykové kurzy pro děti i dospělé. Bezprostřední inspirací pro knihu byly její dvě děti – Šimon a Valentina. „Mým snem bylo napsat knihu a propojit v ní všechno, co mám ráda a co mě zajímá: lidské příběhy, láska k dětem, vášeň ke slovům, k cizím jazykům a češtině. Cílem té knihy a CD je propojovat světy a hladit po duši.” 

Host Atria vás zve!  

Křest CD „Pohrátky“ se plánuje na 24. listopadu 2016, na 16:30 hod.! Pokud máte čas, zajeďte do řevnického kina. Tak jako je originální kniha i audiokniha, bude originální i tento happening. Na děti a dospěláky bude čekat Vinckovo pavoučí putování. Děti budou procházet třinácti pohrátkovými zastaveními, stejně tak jako cestuje Vincek ve své knize.
 

Originální vánoční dárky! 

Pokud pátráte, čím děti potěšit na Vánoce, můžete zvolit CD „Pohrátky“ a nebo také „Do Indonésie nejen za pohádkou“. Na vzniku tohoto CD plného pohádek, říkanek a písniček v indonéském duchu se podílely i naše redaktorky a moderátorky (vytvořila ho Petra Lazáková, zazpívala na něm Jana Rychterová). Obě CD jsou hodně odlišná, ale jedno mají společné – motivují k plnění snů, k odvaze jít si za svým… a jsou to kvalitní vánoční dárky „pro ouška“! 

Přehrát

Pohádky do auta? Jsou cesty autem vhodné pro poslech pohádek, nebo je společné poslouchání pohádek na CD v dnešní době už přežitkem? Hostem Petry Lazákové je Pavla Soletka Krátká, autorka projektu Pohrátky.

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít