Pražská zoo pomáhá při záchraně sajg mongolských

V pražské zoo pomáhají při záchraně populace sajgy mongolské. Jde o kriticky ohrožený druh, který je příbuzný známějším antilopám. Jeho typickým znakem jsou široké prodloužené nozdry namířené dolů. Počet těchto kopytníků se tento rok výrazně snížil kvůli velké epidemii moru. V Mongolsku tak přežívá posledních pět tisíc jedinců.

Samec sajgy mongolské vbíhá do sítě pro odchyt zvířat. Tito sudokopytníci patří mezi kriticky ohrožené druhy zvířat a Zoo Praha přispěla na jejich výzkum - Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha Samec sajgy mongolské vbíhá do sítě pro odchyt zvířat. Tito sudokopytníci patří mezi kriticky ohrožené druhy zvířat a Zoo Praha přispěla na jejich výzkum ©

Fotogalerie

Pražská zoo má naštěstí plán, jak sajgy mongolské chránit. Pořídili deset tzv. telemetrických obojků, díky nimž mohou lépe sledovat, kde se přesně sajgy vyskytují. Pokud by jim hrozilo nějaké nebezpečí nebo nemoc, ošetřovatelé ze zoo mohou zavčasu zasáhnout. Samotný odchyt těchto zvířat, která jsou nesmírně plachá a dokáží běžet rychlostí až 80 km/h, byl velmi náročný. Nakonec se ale všechno díky mistrnému plánu podařilo. Super! 

Rádio Junior přeje sajgám hodně štěstí do budoucna! 

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít