Kamaráda šikanuje spolužák

Honza nám napsal, že jeho kamaráda šikanuje jiný kluk ze třídy. Co mu Milena odpověděla?

Šikana není nic veselého - Foto: Stock Exchange Šikana není nic veselého ©

Ahoj Rádio Junior, 

napadlo mě zeptat se na této lince, jde o tento problém.
Chodím do 6. třídy, je mi 12 let, jsme celkem dobrá třída, až na jednoho kluka. Je to Rus, ale mluví česky. Hlavní problém je v tom, že šikanuje mého kamaráda. Nevím vlastně, jestli jde o šikanu, ale prostě ho pořád mlátí, žduchá. Různě mu nadává, obtěžuje ho tím, že mu leze do tabletu, do PSP, do mobilu. Řeší se to už dlouho, domlouvají mu učitelé i rodiče, ale on to dělá pořád dál! 

Já i ostatní kluci ze třídy mu domlouváme, ať toho už nechá, ale on řekne jen „neštvite“ a zase nás jen žduchne do ramene nebo do zad. 

Štve mě to, protože kámoše Pavla mám rád a je mi ho líto. Prát se s tím klukem (Standou) nechci. A nechci ani žalovat. 

Jak na takového spolužáka? On je totiž největší ze třídy, a ti kluci, na které si troufá, jsou menší. 

Díky za odpověď, Honza. 

Ahoj Honzo, 

jsme moc rádi, že nám píšeš a že chceš kamarádovi pomoct. Mít v někom zastání je pro něj teď to nejdůležitější. Z toho, co píšeš, mi vyplynulo, že škola (učitelé) o celé situaci ví a snaží se ji nějak řešit. To je základ, myslím, že už by o šikanu jít mohlo, ale především jde o to, že váš spolužák Standa zřejmě neumí komunikovat s ostatními jinak než tím, že jim ubližuje – zasahuje do soukromí, ukazuje fyzickou převahu, nadává atd. Možná je to právě o tom, že nezná jiný způsob, jak být s druhými v kontaktu a jak získat pozornost. 

Rozhodně vytrvejte jako třída v tom, že se kamaráda zastáváte. Dávejte Standovi najevo, že to, co dělá, se vám nelíbí a nepodporujete ho. Kdyby totiž získal pocit, že ho za jeho chování někdo obdivuje, jen by to situaci zhoršilo. Samozřejmě tím nemyslím, abyste se s ním pouštěli do praní nebo hádek, někdy úplně stačí, když si k vašemu kamarádovi, kterému Standa ubližuje, třeba jen přisednete a dáte mu najevo přízeň a pozornost, zkrátka když budete podporovat a „obdivovat“ jeho, a ne Standu, který je agresivní. 

Pokud by ses na to cítil a třeba na to byla i správná nálada, můžeš zkusit se Standou promluvit, ale ne o tom, co dělá, spíš tak obecně. Zajímat se o něj, ptát se, co ho baví, co má rád, jak to má doma, jak s kamarády apod. Když zjistí, že může pozornost získat i jinak, než provokováním druhých, třeba od toho trochu ustoupí. 

Každopádně, když se objeví fyzické násilí a opakuje se to, že kamarádovi zasahuje do soukromí a nadává mu, tak je určitě na místě, aby o tom věděli dospělí – učitelé a rodiče. Tady už nejde o žalování, i když chápu tvoje obavy. Jde o to, že takové chování už je za hranicí toho, co je bezpečné a škola má povinnost takové problémy řešit. 

Nebuď na to sám, a pokud to jde, spoj se se spolužáky a řekni o tom, co se děje, i rodičům. Je skvělé, jak se k tomu stavíš, máš náš obdiv a podporu! 

Držíme palce.
Milena 

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít