Itálie – země pěti moří

Itálie návštěvníky okouzlí. Nabídne úžasné hory (Západní a Východní Alpy, včetně nejvyšší hory Mont Blanc), ale i nížiny (okolo řeky Pád, kde je množství splavných kanálů). Procházet můžete krásnými a pohostinnými městy (jako jsou Benátky a hlavní město Řím), ale kdo chce, může zažít i dobrodružství na vulkanických ostrovech (Liparské ostrovy).

Benátky - Foto: Lenka Kupková Benátky ©

Fotogalerie

Moří ke koupání tu mají víc než dost. Posuďte sami - na východě Itálie je Jaderské moře. Na jihu najdete Jónské moře. Ze západu Tyrhénské a Ligurské moře. A k Itálii patří i dva velké ostrovy (Sardinie a Sicílie), které se nacházejí ve Středozemním moři. 

Ale to nejzajímavější v Itálii jsou sopky, které jsou vulkanicky aktivní. To znamená, že je můžete vidět dýmat, chrlit oheň nebo lávu. Z dějin je známý Vesuv, který vychrlil na město Pompeje (roku 79) tolik popela a žhavých plynů, že celé město zaniklo.
Neustále aktivní je Etna. Ale protože je sopečná půda velice úrodná, žije kolem Etny docela hodně lidí. Proto ji vědci musí neustále hlídat a studovat sopečné jevy. 

A co se líbí v Itálii naší moderátorce Šárce? 

Přehrát

Stáhnout

Poznáváme státy Evropské unie: Itálie

Název státu: Italská republika
Hlavní město:
Řím (Roma)
Hlava státu: prezident
Jak se tady mluví: italština
Zajímavost:
Uvnitř Itálie leží dva městské státy: církevní Vatikán, kde vládne papež (to je nejvyšší katolický duchovní) a San Marino, což je pravděpodobně nejstarší republika na světě. 

Italština je měkký a zpěvný jazyk. Snad právě proto zde v historii vznikla spousta překrásných oper. Věhlasný je například italský skladatel Giuseppe Fortunino Francesco Verdi. Jeho tvorbu najdete ve všech významných operních divadlech světa. 

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Vysíláme Live
On Air
Zavřít