Dítě se v autě a na cestách nudit nemusí!

„Mamí, a kdy už tam budem?“ „Mamí, už tam jsme?“ Možná jste tyhle věty už někdy slyšeli. Cesta s menšími dětmi autem bývá někdy o nervy. Alemožná to tak být nemusí…

Dítě v autě (ilustrační foto) - Foto:  raybdbomb,  licence Creative Commons Attribution 2.5 Dítě v autě (ilustrační foto) ©

O strastech a slastech cestování s předškolními dětmi autem po Evropě si v Atriu povídala Petra Lazáková s Janou Wolfovou – maminkou tříleté Karinky, cestovatelkou a spoluorganizátorkou festivalu Kolem světa. 9 300 km, 30 dní a nocí – tak dlouhá byla letní dovolená rodiny Wolfových po Skandinávii. 

Wolfovi se na cestu vydali dodávkou, kterou si upravili podle svých potřeb. Jak?
- Vyndali druhé zadní sedačky z dodávky.
- Vyrobili dřevěné bedny s víkem, které položili do auta místo sedaček. Vznikl tak úžasný úložný prostor.
- Ušili matrace, které přesně odpovídaly velikosti dřevěných beden. Vznikl tak prostor na spaní pro celou tříčlennou rodinu.

 
A jak se dítě zabaví na tak dlouhé cestě autem?

- Podle Jany Wolfové je nejlepší ho nejdříve trochu utahat. To znamená, že ideální je udělat dopolední procházku. Pak je velká pravděpodobnost, že dítě bude unavené a při cestě spokojeně usne.
- Důležité je dělat zastávky – třeba i krátké – ale vždy spojené s nějakou chůzí nebo zážitkem.
- V autě se dají hrát nejrůznější hry: „Řekni mi, až uvidíš růžový domeček.“ „Až napočítáš tři auta, zavolej na mě.“
- Audiopohádky jsou samozřejmě také skvělá možnost, jak dítěti cestu zpříjemnit.
- Ze všeho nejdůležitější ale je, abyste věděli, že VY na tu cestu chcete jet, že VY jste tím nadšeni, že VÁM dělá radost být všichni pohromadě… Dítě vaši reakci a vaše pocity vycítí, Vaši energii si propůjčí, a mělo by být také spokojené.

 
Jaké hračky brát na delší cesty do zahraničí? 

Jana Wolfová tvrdí, že žádné. Nevěříte? Podle Jany je ideální zabavit dítě tím, co najdete v okolí (kamínky, klacky, dárečky za odměnu…). Dítě se pak naučí vystačit s málem a hrát si se svou fantazií. Samozřejmě oblíbený plyšák, autíčko nebo panenka a tužka a papír jsou určitě nezbytné. 

Jak dítě na cestu připravit? 

Ideální je dítě předem nadchnout pro danou cestu, pro danou zemi, pro váš cíl. Je dobré povídat si s ním o plánované cestě. Vysvětlit mu, jaké místní zajímavosti uvidíte (a pak se pokusit jejich návštěvu splnit). 

Je počasí důvodem pro špatnou náladu? 

Norové říkají: „Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.“ Do oblečení pro dítě je někdy dobré trochu zainvestovat. Funkční prádlo a doplňky rychleji schnou a dítě se v nich nepotí. Stejně tak v botách, které nepromoknou, ho nebudou studit nožičky. 

A rada na závěr pro Vaši ideální dovolenou?
Plánujte – ale zároveň improvizujte! Nebuďte zklamaní, když něco nevyjde. Ono totiž zase vyjde něco jiného – a třeba i lepšího. A to asi neplatí jen o cestováníJ

Šťastnou dovolenou a pohodový poslech: 

Přehrát

Strasti a slasti cestování s dětmi. Praktické rady a tipy na pohodovou jízdu s dítětem ve větším autě po světě. Hostem moderátorky Petry Lazákové je cestovatelka Jana Wolfová.

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít