Co vás čeká v Klubu Rádia Junior?

Co zkoumají vědci v Arktidě? Jaké dobrodružství se dá zažít na moři? Odpovědi a mnoho dalších zajímavostí se dozvíte v Klubu Rádia Junior. Poslouchejte každý den v 19 hodin v digitálním vysílání Rádia Junior nebo na Dvojce Českého rozhlasu.

Jaké dobrodružství se dá zažít na moři? - Foto: Stock Exchange Jaké dobrodružství se dá zažít na moři? ©

Pondělí 9. června
Pomalu končí školní rok a mnozí z vás už přemýšlíte, do jakého zájmového kroužku se v září přihlásíte. Ale co když vás rodiče do některého z nich nutí, anebo naopak vám ho nechtějí povolit? Tak o tom si budeme povídat v pondělní Lince důvěry. Kromě toho se můžete těšit na první premiérový díl seriálu Malá princezna a pohádku od skřítka Hajaji. Už teď se na vás těší Magda a Tomáš, kterému během celého týdne můžete psát na adresu radiojunior@rozhlas.cz.
Pořad připravuje a moderuje Magdalena Šorelová. 

Úterý 10. čevna
Jak se žije výzkumníkům v Arktidě? I jihočeští vědci jezdí pravidelně na expedice do zálivu Petuniabukta v centrální části Svalbardu, tedy Špicberků. Jsou to ostrovy v Severním ledovém oceánu, kde se vědci moc neohřejí. V létě je tu maximálně 10 stupňů Celsia, téměř všude led, sníh nebo oceán. Stanice, kde vědci bydlí, je od civilizace vzdálená přes 60 km. Nejezdí tam ani autobus, ani tam nevede silnice, a tak se tam dostávají jen na člunech. Na výzkumné stanici není žádný internet, ani elektřina, ani obchod s potravinami. Jak tu vědci žijí a co dělají, když potkají ledního medvěda nebo tuleně? Poslechněte si Klub Rádia Junior v úterý 10. června od 19 hodin. Hosty budou hydrolog Jan Kavan z Centra polární ekologie Jihočeské univerzity a zoolog Oleg Ditrich z Akademie věd ČR. Kromě toho uslyšíte druhou část z cyklu Malá princezna a pohádku na dobrou noc o tom, že Ema nejde do školky.
Pořad připravuje a moderuje Romana Lehmannová. 

Život pod hladinou Severního ledového oceánu - Foto: Tomáš Tyml Život pod hladinou Severního ledového oceánu ©

Středa 11. června
Co zkoumají vědci v Arktidě? Proč se potápí do Severního ledového oceánu, který je tak studený, že by v něm bez neoprenu zmrzli? Jihočeští vědci pravidelně jezdí na Svalbard, což jsou norské ostrovy v Severním ledovém oceánu. Zkoumají tu život pod hladinou moře. Parazitolog Tomáš Tyml z Jihočeské univerzity a Akademie věd ČR nám prozradí, proč je výzkum důležitý, co zajímavého už vědci zjistili a na čem budou pracovat v létě, až na Svalbard odjedou. Uslyštíte také vyprávění o malé princezně a pohádku na dobrou noc o Emě, která nejde do školky. Poslechněte si Klub Rádia Junior ve středu od 19 hodin.
Pořad připravuje a moderuje Romana Lehmannová. 

Čtvrtek 12. června
Prázdniny se blíží, a tak si v Klubu Rádia Junior 12. 6. budeme povídat o cestování a o zvířatech. Zoolog doktor Evžen Kůs přijal naše pozvání, aby nás připravil na to, jaká zvířata můžeme nejčastěji potkat při prázdninovém cestování po světě. Dozvíte se také, kde a proč se se mít před divokými zvířaty na pozoru. Kde nepodporovat turistické rádoby atrakce, u kterých dochází k trápení zvířat. Přečteme si další část vyprávění o malé princezně a Hajaja přinese španělskou pohádku o královském rouchu.
Připravuje a moderuje Veronika Hájková. 

Pátek 13. června
13. června vás, holčičky a kluci, pozve do Klubu Rádia Junior Roman Víšek, který se už teď těší, jak vás překvapí zajímavými pozvánkami a nápady, co by se dalo dělat o víkendu. Třeba čtení je určitě dobrá volba a ty úplně nejlepší knížky vám tak, jako každý pátek, doporučí Jana Klusáková ve své Knižní záložce. Uslyšíte i malou princeznu a Hajajovo vyprávění na dobrou noc bude o tom, proč Ema nejde do školky. Nalaďte si v pátek v 19 hodin stanici Rádio Junior nebo Dvojku Českého rozhlasu.
Těší se na vás Roman Víšek. 

Sobota 14. června
V sobotu večer nás čeká dobrodružství na moři. Lenka Kupková, která má na starosti weby Rádia Junior, nám bude vyprávět o své výpravě za velrybami. Co Lenka zažila na moři a jaká všechna zvířata po cestě viděla? Poslouchejte Klub Rádia Junior v sobotu 14. června od 19:00. Navíc vás určitě potěší pohádka Boženy Němcové O labuti i skřítek Hajaja se svým vyprávěním na dobrou noc. Připravuje a moderuje Tereza Rašová. 

Kůň Převalského ve Slatiňanech - Foto: Josef Kopecký Kůň Převalského ve Slatiňanech ©

Neděle 15. června
 
Nedělní magazín Klubu Rádia Junior má podtitul Koně a koníčky. Vydáme se za koněm Převalského, dozvíme se, co byl Trojský kůň a jak oblíbenou hračkou byl kůň houpací. Nesmíme zapomenout na koníčky - proč je důležité mít koníčky? I to v neděli zjistíme. Poslechneme si také minutovou pohádku Kůň na útěku a Hajaja možná přijede na koni s pohádkou o Emě, která nejde do školky. Připravila a moderuje Romana Růžičková.  

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít