Co je to geocaching? To se dozvíš v Klubu Rádia Junior

Už jste někdy hledali "kešky"? Že nevíte, co to je? Hra pro ty, kteří rádi objevují nové věci, se jmenuje geocaching a pustit se do ní může opravdu každý. Na výlety za dobrodružstvím se takhle vydávají celé rodiny včetně dětí, babiček a dědečků. O keškách si budeme povídat v Klubu Rádia Junior v úterý 13.2. Moderuje Standa Jurík.

Co může obsahovat "keška"? - Foto: Jolana Nováková Co může obsahovat "keška"? ©

Geocaching je hra s jednoduchými pravidly, ve které je tvým úkolem najít takzvanou kešku. 

Přehrát

Stáhnout

Co je to geocaching?

Proč se geocaching jmenuje geocaching? Geo vyjadřuje to, že je to na zemi, a cache se dá přeložit jako tajná skrýš. A skutečně jde o hledání tajných schránek, o kterých ví jen ten, kdo je založil, a pak ten, kdo získal jejich souřadnice.
Kačer: Ten, kdo hraje geocaching. 

Přehrát

Stáhnout

Proč se geocaching jmenuje geocaching?

Keška nebo keš: schránka (může být malinká i obrovská), ve které je bloček, kam se nálezce zapíše. Tomu bločku se říká anglicky logbook. A někdy jsou v kešce ještě různé věci na výměnu. Mohou to být třeba malé hračky, nějaká samolepka nebo barevná kulička. Když si něco z kešky vezmete, měli byste to nahradit něčím jiným, aby ti, co přijdou po vás, taky našli něco jako poklad. 

Přehrát

Stáhnout

Geocaching: co je to keška?

GPS: tři písmena – Gé, pé es, ale vyslovují se s anglickou výslovností, protože je to zkratka tří anglických slov – Global positioning systém. Je to zařízení, které vám s pomocí družice na oběžné dráze pomůže určit jakékoliv místo na zeměkouli s přesností plus mínus deset metrů. Pomocí GPS souřadnic a chytrého telefonu se hledají kešky.
 
 

Přehrát

Stáhnout

Co je to GPS a jak to souvisí s geocachingem?

Jestli se chceš dozvědět víc, poslouchej úterní Klub Rádia Junior se Standou Juríkem. Už teď se můžeš na cokoliv ptát na emailu radiojunior@rozhlas.cz. Poslouchej nás v úterý 13.2.. od 19 hodin na Rádiu Junior nebo na Dvojce. Naladit si nás můžeš zde. 

A troufneš si na náš kvíz? 

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít