Co je to černá díra? A můžete na nebi vidět kromě hvězd i planety?

Dalším vesmírným hostem Klubu Rádia Junior byl Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy. Prozradil nám pár užitečných věcí. Víte třeba, jak na nebi rozeznat hvězdu od planety?

Díváte se rádi na hvězdy? - Foto:  pixabay.com Díváte se rádi na hvězdy? ©

Moderátorka Jana Rychterová a Jakub Rozehnal si povídali i o přistání na Měsíci. Jakub zalitoval, že od poslední lidské návštěvy Měsíce je to už čtyřicet sedm let. Doufá, že se tam jednou postaví třeba nějaká velká základna. A víte, jak vůbec vznikl Měsíc? Proč se nám někdy zdá malý a jindy obří? Jak poznáme, že měsíční kotouč roste nebo ubývá? Poslechněte si Klub Rádia Junior a dozvíte se super poznávací pomůcku. 

 

Přehrát

Moderuje Jana. Host: Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a Planetária hl. m. Prahy. Jakou část vesmíru dnes lidé obsáhnou dalekohledy, a co astronom vidí? Co to je černá díra a už ji někdo někdy viděl? Pohádku od Hajaji naleznete jen v živém vysílání.

Když se člověk dívá na hvězdnou oblohu, vidí blikající objekty, hvězdy, ale i planety. Těch je v naší sluneční soustavě osm – Merkur, Venuše, naše Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. "Spousta lidí je překvapená, že planety jsou na nebi vidět pouhým okem," řekl Jakub Rozehnal. 

Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy - Foto: Jana Rychterová Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy ©

Jak se na noční obloze rozezná planeta od hvězdy pouhým okem? "Není to stoprocentní pomůcka, ale pakliže to u obzoru mrká, je to hvězda, pakliže to u obzoru nemrká, bude to asi planeta," vysvětlil. V Klubu Rádia Junior jsme ale vyletěli i z naší sluneční soustavy a vydali se do hlubokého vesmíru a došlo i na povídání o tom, co je černá díra. A díváme se při pohledu na nebe do minulosti? 

>> Máte rádi sci-fi? Zapojte se do naší letní soutěže Záchrana planety Marphos a vyhrajte super ceny. 

Klub Rádia Junior běží každý den od 19:00 na Rádiu Junior. Naladit si nás můžete například TADY.  

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít