Chorvatsko si každý zamiluje

Už jste se někdy slunili na pobřeží Jadranu? Chorvatsko je jedním z nejoblíbenějších míst pro letní dovolenou.

Ostrov Brač a průzračné moře - Foto: Karel Hrdina, CK Novalja Ostrov Brač a průzračné moře ©

Fotogalerie

Jadran neboli Jaderské moře je vedlejší část Středozemního moře. Jadran je jako stvořený pro koupání, v srpnu dosahuje teplota vody až 24°C a moře je průzračně čisté. 

Chorvatština - Foto: Mir Harven Chorvatština ©

Co vám připomínají slova Petar, Karlo, Katica? Pravdu má ten, kdo hádal, že jsou to jména psaná v chorvatštině. Že jsou podobná českým jménům Petr, Karel a Katka? Čeština i chorvatština totiž patří mezi slovanské jazyky, které mají dost společného. Rozdíl je v tom, že čeština je západoslovanský jazyk a chorvatština zase jihoslovanský. 

A co zjistila o Chorvatsku moderátorka Magadeléna Šorelová? Poslechněte si to. 

Přehrát

Stáhnout

Poznáváme státy Evropské unie: Chorvatsko

Slavné filmy o Vinnetouovi se natáčely v Chorvatsku - Foto: Klára Stejskalová Slavné filmy o Vinnetouovi se natáčely v Chorvatsku ©

Milovníkům indiánek jistě neuniklo, že slavný příběh o Vinnetouovi se natáčel právě v Chorvatsku. Pro natáčení překrásných scén použili filmaři národní parky Plitvická jezera, Krka a Paklenica. 

Hlavní město: Záhřeb
Hlava státu: prezident
Jak se tady mluví: chorvatsky
Zajímavosti: měna kuna, v Chorvatsku mají o hodinu více na hodinkách než u nás, vápencová Plitvická jezera, Kruhová aréna pro gladiátorské zápasy v přístavu Pula na Istrijském poloostrově, skupina 150 ostrovů tvořící souostroví Kornati 

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít