Čarodějné pohádky pro malé kouzelníky

Knižní záložka se vydala mezi kouzla.

Pusť si mě

Stáhnout

Čarodějné pohádky pro malé kouzelníky

Čarodějné pohádky pro malé kouzelníky - Foto:  Slovart Čarodějné pohádky pro malé kouzelníky ©

Milí kluci, holčičky a holky, po týdnu na vás zase ťuká vaše knižní záložka. Dnes mávám z velké a barevné knihy; z titulní stránky zírá čaroděj, nad kterým se vznáší netopýr, v podpaží má rybu, co lapá po vzduchu, za čepicí se rozhlížejí dvě ještěrky a na knírech toho čaroděje se houpají dva trpajzlíci.  

Knihu Čarodějné pohádky pro malé kouzelníky vybral a převyprávěl Jiří Žáček, štědře ilustroval Adolf Born a vydal Slovart. Uvnitř téhle parádní knihy najdete třicet a čtyři pohádky z celého světa. Ta česká se jmenuje Kouzelník Žito, slovenská Tři zlaté hrušky. Znáte nějakou čínskou pohádku? Jedna bezvadná se jmenuje Začarovaný hrnec a začíná takhle: "Jednou obdělával sedlák políčko zelí a vtom kopl do něčeho tak tvrdého, až se mu zlomila násada motyky. Byl to velký hliněný hrnec; sedlák ho chtěl vyhodit, ale selka namítla: žádný takový, odnesla hrnec domů, umyla ho a objevil se nápis: Všecko tvé hojně rozmnožím! A pak to vesele začalo a smutně (pro lakotného sedláka a selku) skončilo.  

Francouzská pohádka O třech pomerančích je hodně napínavá: král v jedné zemi vyhlásí: kdo uzdraví jeho jedinou churavou dceru, dostane ji za manželku, ale pak vítěze, který princezně přinese tři zlaté pomeranče z daleké Švandalusie, napíná a trápí a dává mu různé další úkoly, například musí vyhnat z království všechny vosy, nebo celý den hlídat veverky, a žádná se nesmí ztratit. Ale že je to pohádka, můžete hádat, jak asi dopadne.  

Pan spisovatel Jiří Žáček o tom napsal: "Pohádky vnášejí smysl a řád do světa, ve kterém se děti obtížně orientují. Umožňují jim vyznat se v bouřích emocí; učí je optimistickému vidění světa, bez něhož je vývoj malého človíčka nemyslitelný. Pohádky tedy můžeme považovat za laskavé průvodce dětstvím," říká Jiří Žáček v doslovu k Čarodějným pohádkám pro malé kouzelníky.  

Mimochodem, v Praze na holešovickém Výstavišti trvá až do nedělního večera veletrh Svět knihy. Pokud to tam nemáte daleko, nebudete litovat. Možná se tam potkáme - knižní záložka tam nemůže chybět. 

Na shledanou za týden se těší vaše knižní záložka. 

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít