Budou někdy lidé bydlet na Marsu?

Nastane někdy doba, kdy se bude létat za prací mimo naši planetu? V úterním Klubu Rádia Junior přivítala Jana Rychterová dalšího vesmírného hosta. Tedy, ne že by to byl mimozemšťan. O současnosti a budoucnosti letů do vesmíru nám přišel povídat propagátor kosmonautiky Dušan Majer.

Budeme někdy létat na Mars nebo ještě dál? - Foto: Fotobanka Pixabay, Licence Public domain CC0 Budeme někdy létat na Mars nebo ještě dál? ©

 

Přehrát

Moderuje Jana. Host: Dušan Majer, popularizátor kosmonautiky. Co se všechno chystá v kosmonautice? Budou jednou lidé bydlet na Marsu? A kdy budou lidé létat za hranice sluneční soustavy? Pohádku od Hajaji naleznete jen v živém vysílání.

Čím se liší dnešní vesmírné lodě od těch před čtyřiceti či padesáti lety? Jsou třeba rychlejší? Dušan Majer prozradil, že vesmírné lodě se dnes neposuzují podle rychlosti, ale podle toho, kolik tun nákladu dovedou vynést na oběžnou dráhu. Z tohoto pohledu je raketa Saturn 5, která dostala prvního člověka na Měsíc, nejsilnější raketou v historii a zatím nebyla překonána. 

Propagátor kosmonautiky Dušan Majer - Foto: Lukáš Kladníček Propagátor kosmonautiky Dušan Majer ©

Dovedl by Michael Collins, který pilotoval vesmírný let Apollo 11 na Měsíc ovládat i nějakou současnou raketu? A kdy příště přistanou pozemšťané na Měsíci? A poletí tam i nějaká žena? Poslouchejte a dozvíte se to. 

>> Máte rádi sci-fi? Zapojte se do naší letní soutěže Záchrana planety Marphos a vyhrajte super ceny. 

V současné době mají vesmírné agentury nový cíl – planetu Mars. Plánovaná mise Exomars 2020 se například chystá zjistit, zda jsou pod jeho povrchem mikroorganismy a tedy život. Součástí mise tak bude i robotické vozítko se speciálním vrtákem. Jak dlouho vůbec taková raketa letí k Marsu? Kdo by chtěl dopravit na rudou planetu lidi a založit tam kolonii? A vydají se lidé i na hranici Sluneční soustavy? Nebo už tam jsou? Poslechněte si Klub Rádia Junior a zjistíte víc. 

Klub Rádia Junior běží každý den od 19:00 na Rádiu Junior. Naladit si nás můžete například TADY.  

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít