Na našem webu bezpečně

Milí rodiče, prarodiče, milí učitelé! Dovolte, abychom vás ubezpečili, že od samého počátku tvorby stránek Českého rozhlasu pro děti jsme měli na srdci, aby stránky byly nejenom přitažlivé hravé a veselé, ale hlavně bezpečné!

Rodina u počítače, ilustrační foto - Foto: Free Digital Photos Rodina u počítače, ilustrační foto ©

Ušoun s evropskou cenou za obsah webů Rádia Junior - Foto: Blanka Mikulášková Ušoun s evropskou cenou za obsah webů Rádia Junior ©

I tak nesmíte zapomínat, že vaše děti jsou šikovné a zvídavé. Internet je pro ně přirozeným nástrojem, se kterým se setkávají od malička. Proto je pro ně daleko přirozenější užívat ho bez zábran, nikoli opatrně, jako to děláme my, dospělí.
Naše dramaturgie dlouhodobě spolupracuje s organizacemi, které se věnují prevenci před patologickými kybernetickými jevy.
Proto využíváme i jejich znalostí a nabízíme vám základní rady, jak své děti můžete ochránit. 

Především se svými dětmi mluvte. Kdykoli vaše děti surfují na internetu a vy si k nim můžete přisednout, udělejte to. Je to skvělá příležitost, jak zahájit diskuzi a posílit vzájemnou důvěru. Vezměte to jako výzvu a učte se společně s nimi. 

Nezapomínejte, že bezpečnostní pravidla se týkají jak vašich dětí, tak vás samotných.
Veďte děti k tomu, aby vás informovaly, kdykoli uvidí na internetu něco podivného. 

Společně si vyzkoušejte, že:
- víte, jak odmítat nebo si zablokovat příjem zpráv od určité osoby ve svém seznamu kontaktů;
- pomozte dětem pochopit, jaké zprávy a způsoby chování vyvolávají u ostatních nepříjemné pocity a jak lze těmto situacím zabránit. Ujistěte své děti, že pokud je někdo obtěžuje, nikdy to není jejich vina. 

Budujte si se svými dětmi vztah založený na důvěře. Ujistěte je, že s vámi mohou mluvit i o svých chybách, protože jedině tak můžete společně hledat řešení! Chyby k učení patří. 

(Další podněty najdete na http://www.saferinternet.cz/). 

Těšíme se, že na našich stránkách pro děti (Web Rádia Junior a Webík Rádia Junior) najdete hodně inspirace a strávíte společné zábavné chvilky se svými dětmi. 

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít