Autista aneb Šťastné dítě?

Pamatujete si na film Rainman? Na ten slavný americký trhák z osmdesátých let? Dustin Hoffman v něm bravurně ztvárnil mladého autistu. Podle Jany Smíškové to udělal skvěle – a právě Jana to může posoudit. Je to alternativní terapeutka a hlavně maminka 12letého Kryštofa – a Kryštof je autista.

Autismus. Ilustrační foto - Foto: Fotobanka Stock.xchng Autismus. Ilustrační foto ©

Autismus je stále opředený spekulacemi. Žádný lékař, psycholog ani vědec zatím nenašel důvod, proč a jak autistické chování vlastně vzniká. Ale to pro nás ani není důležité. To, co by rodiče měli mít na paměti, je zhruba a ve zkratce toto: 

1. Autistické chování se nemusí projevit hned po porodu! Kryštof se zpočátku choval jako ostatní batolata. Dokonce byl i bystřejší než většina jeho vrstevníků.
 

2. Autismus se může projevit třeba po dvou letech věku dítěte! Kryštof se najednou z ničeho nic začal „vtahovat do sebe“ – přestával mluvit, nevyžadoval oční kontakt, nevyhledával ostatní děti, často a dlouho opakoval jednu a tu samou činnost (rozsypávání cukru apod.).
 

3. Autistické chování lze ovlivnit – ale zřejmě nejde úplně „vyléčit“! Kryštof díky své mamince postupně opět navázal oční kontakt, je součástí dětského kolektivu ve škole, v mnoha směrech je už blíže našemu světu… Ale pravdou je, že zatím pořád potřebuje stálý dohled. Sám si o jídlo, pití, toaletu a jiné potřeby řekne, jen když je v klidu a není ve stresové situaci. Zpravidla nevnímá čas, a nedokáže tak analyzovat svoje potřeby.
 

4. Když máte podezření, že Vaše dítě projevuje známky autismu, měli byste se smířit s tím, že na vyšetření budete dlouho čekat. V Česku existuje jedna hlavní instituce, která takové děti testuje – APLA (Asociace pomáhající lidem s autismem). A na první vyšetření objednává i půl roku po Vašem zavolání.
 

5. Existují alternativní metody, kterými můžete svým dětem pomoci. Ta, kterou objevila a použila Jana Smíšková, se jmenuje SONRISE metoda. Je to metoda založená na jednoduchém, ale velmi účinném principu. Akorát vyžaduje hodně času rodičů! A výsledek může být velkolepý. Jen pozor – může, ale nemusí! Autismus je nesmírně individuální záležitost. Jenže znáte to – je dobré vyzkoušet vše a mít v tomto čisté svědomí a hlavně naději! Zkuste si najít knihu Průlom v autismu. Napsal ji Raun Kahlil Kaufman – autista. Vřele doporučujeme!
 

A víte, že autisté jsou podle našeho hosta – Jany Smíškové – šťastné děti? Chcete vědět proč? A zajímají vás další konkrétní zážitky a zkušenosti Jany Smíškové s jejím Kryštofem a jinými autistickými dětmi? Poslechněte si středeční Atrium Českého rozhlasu Rádia Junior. Nebudete litovat! S Janou si ve studiu povídala naše redaktorka Petra Lazáková. 

Přehrát

Stáhnout

Malý autista aneb Šťastné dítě? Jana Pilařová je maminka, psycholožka a také žena, která se jen tak nevzdává. Její autistický syn je díky ní úplně jinde, než by mohl být. Janin způsob výchovy autistického dítěte je specifický. Moderuje Petra Lazáková.

Vysílání

 

Archiv

Audio archiv

Kamery

Pusť si video

Další videa na YouTube

Vysíláme Live
On Air
Zavřít